Antep Fıstığı – Yöresel Antep

0
98

Antep Fıstığı, GID Başkanı Hıdıroğlu, yaptığı açıklamada, amblemlerin kullanımı ile ilgili usul ve esasları düzenleyen yönetmelik uyarınca, coğrafi olarak işaretli ürünlerin tescil belgesinde belirtilen şartlara uygun ürünlerin üretimi veya pazarlanmasında çalışanların kullanılabileceğini belirtti. Ziyaret edilen mahalle arkadaşı ve Antep fıstık üreticisi Sıddık Turan gazetecilere yaptığı açıklamada, ildeki bazı yerlerde, nisan ayının ilk yarısından sonra çiçeklenmeye başlayan fıstık ağaçlarının çiçek açtığını söyledi.

Turan, çiçeklenmenin sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olmasından kaynaklandığını belirtti. Turan, geçen yıl Antep fıstığında “yıl yok” olduğunu ancak bu yıl bol miktarda ürün beklediklerini söyledi. Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan ve Ziraat Odası Ziraat Müşaviri Atilla Turan, Antep fıstığı bahçelerinde gazetecilerle inceleme yapmak üzere Elif, Hisar, Hasanoğlu, Gümüşpınar ve Akbudak mahallelerine gitti.

Antep Fıstığı

Atilla Turan, bir haftadan beri antep fıstığı ağaçlarında bulunan meyve tomurcuklarında bulunan tırtıllarla biyolojik ve kimyasal bir mücadele önerdiğini söyledi. Turan, sezonun sonundaki sıcaklıkların mevsim normallerinden daha yüksek olması nedeniyle ürünün “dayanıklılık” gösterdiğini belirtti. Ayrıca, ilk günlerde ortalama sıcaklığın 6 derece üzerinde olduğu ilk günlerde Antep fıstığı ağaçlarında bazı tomurcuklar bulunduğunu gördük.Püskürtme öncesi ve sonrasında çiçeklenme periyoduna dikkat etmek gerekiyor.

Araban Tarım Zirai Müşavirlik Odası ile diyaloğu geçerek uygun süre belirlenir, kimyasal mücadele yapılmalıdır ”dedi. Araban’da her yıl nisan ayı sonuna doğru antep fıstığı ağaçları çiçek açarken, Mart ayının sonunda bu yıl bitmeden 20 gün önce Mart ayı sonunda çiçeklerini açtıklarını belirten Arapean fıstık yetiştiricilerinden Sivrik Turan İlçe, fıstık bahçesinin erken döneminde açılan fıstık fıstığı hakkında bilgi veren Fıstık ağacının büyüme alanını belirleyen önemli faktörlerden biri de sıcaklıktır.

Yoreselantep.com.tr

Yaz ayları boyunca, meyve çok fazla büyür ve olgunlaşır ve uzun bir süre boyunca yüksek sıcaklık ve kış aylarında belirli bir süre boyunca düşük sıcaklık gerektirir. Ancak kışın soğuğunda 15 dereceye veya daha fazla düşme ihtimali vardır ve ağaçların meyve gözlerinde hasarlar vardır. Araban kasabasında Antep fıstığı nisan ayının ilk yarısında çiçeklenmeye başladı, mart ayı sonunda uyanmaya başladı ve Mart ayının sonunda, hava sıcaklığının üzerindeki hava sıcaklığından 20 gün önce bu yıl mart ayında çiçek açıldı. mevsim normalleri.

Bu bölgedeki düşük sıcaklıklar çiçeklere ve genç yapraklara büyük zarar verir. Çiçeklenme dönemi boyunca uzun, serin ve yağışlı havalarda, aynı zamanda, erkek Antep fıstığı ağaçlarının poleninin, Araban’daki Antep fıstık bahçelerinde bir yıl ve yok olma yılında bir yıl yayılması üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Bu yıl, geçen yıl hiç yıl olmayan Antep yumruk yılı. Antep fıstığı hasat beklentileri bu yıl ilçede daha yüksek “dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here