Antep Fıstığı

0
97

Antep Fıstığı, Anpardiaceae familyası tarafından sürülebilen bir kabuklu bir meyvedir. Bazı bölgelerde shamrock olarak da bilinir. Gaziantep’in kurulduğu ilk yer olarak biliniyordu, çünkü ilk fıstık antepfıstığı, Türkiye’nin burada üretim ve dağıtımının büyük çoğunluğunun olduğu yer. Türlerin yaklaşık% 40’ı Gaziantep’te,% 33’ü Şanlıurfa’da yetişmekte, geri kalanı ise çevre içinde yetiştirilmektedir. Ağacından, yağlı, ince kabuklulardan yetişir.

Tatlı olarak, aynı zamanda eczane içinde öksürük şurubu üretiminde kullanılır. Adı verilen ilk antepfıstığı işletmeleri bu sebepten dolayı Gaziantep’ten satın alındı. Diyare gibi birçok problemi önleyen antep fıstığı, aynı zamanda kilo vermeyen bir kabuklu meyvelerdir.  Diyabet Yararlı: Kan şekerinin düşmesi üzerine etkili olan , şeker hastalığında etkili bir besindir.

Antep Fıstığı

Türkiye, İran ve Türkmenistan Antepfıstığı vatanı [kaynak belirtilmeli]. Dünyanın birçok ülkesinde, sırasıyla İran, ABD ve Türkiye’de yetiştirilen antep fıstığı. Türkiye’de pek çok Gaziantep (Barak Ovası-Nizip), Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır (Karaman)] Goksu’nun hemen hemen her köyünde yetişmektedir. Fıstık ağacı sıcak havayı sever. Antep Fıstığı’deki sembol Almanya’da büyümüş ve Gaziantep’i hiç görmemiş genç bir kızdır. Babası, annesi Gaziantepli bir Alman vatandaşıdır. Babası genç yaşta Almanya’ya gitti ve annesiyle tanıştı ve evlendi. Coğrafi kayıt belgesi olan ürünler için Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen amblemlerin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Çam fıstığı olarak da bilinen antep fıstığı, sakız ağaçlarının ailesine aittir.

Antep Fıstığı Çeşitleri

Mango meyvesi, sumak, zehirli sarmaşık, biber ağacı, sakız. Antep fıstığı çerezlerinde, tatlı olarak yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda eczane içinde öksürük şurubu üretiminde de kullanılır. Antep fıstığı, Türkmenistan, İran ve Türkiye ve dünya üretimi ilk üç sırada yer almaktadır. İran, ABD ve Türkiye, dünyadaki üretimine en çok katılan ülkelerdir. Türkiye’deki en fıstık üretimi; Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır. Türkiye’nin çoğu Şanlıurfa ilinde sollama, işleme, pazarlama, ihracat, Gaziantep ilimiz üzerinden daha fazla yer alıyor. Dünyada en çok yetiştirilen Antepfıstığı türleri İran Yerfıstığı olup diğer türlerden daha büyük ve daha az yağlıdır. 100 gram fıstıklı pistil 560 kcal’dir. Daha fazla kalori içerir. Bununla birlikte içerdiği mineraller ve vitaminler ve yağ asitleri vücutta birçok yarar sağlar. Kalitesi nedeniyle enerjik olduğu söylenir, yorgunluk için iyidir.

Antep Fıstığı Faydaları

Ayrıca cinsel bağımlılık yapan bir etki olduğu iddia edilmektedir. Bol miktarda protein içerir ve B1, B2, E ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca kalp hastalığını ve kanseri önlemek için antioksidan özelliklere sahip “resveratrol” adı verilen bir antioksidan içerir. Düşük ısıtılmamış yağın kötü kolesterolü düşürdüğü söylenir. Simge’nin babası, oğlunu hiçbir zaman bir Gazianteple evlenmediği için affetmedi ve yıllarca ne dediğini ne de Gaziantep’i göremedi. Bir kaza sonucu, Simge uzun süre yalnız kalır. Ağırlığı önemli değildir: Yüksek kalorili oranı nedeniyle çoğu insan bilinen ağırlıktan farklı olarak antep fıstığı yemeyi tercih etmez. Vücuttaki yağ bolluğu kilo değil, enerjiye dönüşür. Simgenin yalnız Gaziantep’te yaşıyor ve şimdi ölüm sırasına geldi.

Organik Antep Fıstığı

Hayatta kalan tek kişi Simge, bir Gazianteple evlenmek için bütün mirasını. Bırakmaya ve Simge’i ölüm döşeğinde iken Gaziantep’e davet etmeye karar verir. Kanser Önleme: İyi huylu kolesterolü yükselterek, malign kolesterolü azaltır. Antioksidan içeriği ve resveratrol yüksek, vücudunuzdan bazı kanser türevleri kaldırır. Antep Fest’in Faydaları Nelerdir? Antep fıstığı, kabuklu meyveler, günlük olarak tüketilecek miktar ve kayıpları. İle ilgili gerekli bilgileri geçtikten sonra. Bu ürünlerin üretim, hijyenik ortam ve doğrudan taze ürünler için hijyenik. Ortamlarda bulunması yukarıdaki bilgiler kadar önemlidir. Bu bağlamda ve yerel lezzetleri içeren adresinizden yerel ürün siparişlerini tavsiye edebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here