Arama Motoru Nedir?

0
22
Arama Motoru Nedir
Arama Motoru Nedir

Arama Motoru Nedir? sorusuna cevaben Arama motorları web ortamının kullanımı en kolay olan ve detaylıca kapsamlı bilgiler edineceğiniz araçlar olarak da ad verilebilir. Arama motorları sadece Google’dan ibaret olmayıp dünya genelinde ve web dünyasında yüzlerce bulabilirsiniz. Başlıca Google, Bing ve Yandex gibi servislerde mevcut. Bilgi araçları üzerine amaçlanarak yayın hayatına devam eden bu servisler ziyaretçilerine en doğru bilgileri sunmayı kendilerine hedef kılmıştır. Bu sebepten gelmiş geçmiş bu hedefi sorunsuz sürdüren ve dünya devi olarak hizmet veren Google olduğunu neredeyse herkes bilmekte. Tüm arama motorlarının temel mantık ve kuruluş hedefi detaylı kaynak vasfı taşımasıdır. Arama motorlarının algoritma temelinden bahsetmek gerekirse genel olarak araştırma yapıldığında örneğin öğrenci derslerinden örnek vermek gerekirse Atatürk’ün hayatı kelimesinden bir kaynak söz konusu olduğunda ziyaretçilerine en doğru ve en yakın olanını bulmamızı sağlamaktadır.

Arama Motoruları aradığımız bilgi ve birikimlerin çoğunlukla farklı diller üzerinde bilgileri kelime üzerinde ilişkili sonuçları sunmakla yetinmemekte. Yanı sıra hatalı kelime ve sözcüklerde doğru kelimeleri ile çeşitli konular üzerinde bizleri en doğru uygun bilgilere yönlendirmekte. Örnek vermek gerekirse çoğunlukla aramaların tamamı hatalı yapıldığı üzerine bu algoritmayı ciddi oranlar ile geliştirmektedirler. Örneğin hatalı bir kelime veya sözcükte doğru olanı belirterek bunu mu demek istediniz. Şeklinde doğruluk oranı ve ihtimali yüksek olan önerileri sizlere sunmaktadır. Arama motorları arasında liderlik sıfatını taşıyan Google ise bu konuda diktatör bir davranış ile hatalı bir arayış yapsanız dahi. Arama yaptığınız kelimede hatalı olduğunu anlar ve doğruluk durumu yüksek olduğunu güveniyor ise. Direkt olarak hatalı arama yapsanız dahi en doğru kelimedeki bilgileri ve sonuçları ziyaretçilerine sunmaktadır.

Arama yapılan kelimeler ile alakalı genel sonuçlar ve bilgileri arama yoğunluğu daha fazla olan kelimeler ile beraberinde listeleme yaparak ziyaretçi ve kullanıcılarına çok daha doğru sonuçlar elde etmesine yardımcı olmaktadır. Yanı sıra benzerlik oranına nazaran önerilerde de bulunmaktadır.

Google Çoğunluk olarak aranılan türkçe kelimeler ile beraberinde kullanılan ingilizce kelimelerin beraberinde benzerlik oranına bağlı tutularak gerekli listelemeler yapmaktadır. Kısacası kelimeler ile ilgili ingilizce veya farklı dillerde önerilerde sunmaktadır.

Arama Motorları kendisine ait kriterlere göre ve bir bilgi birikimi ayrıca kalite yapısına göre analiz eder. Ayrıca kriterlere ait değerlendirmeler yaparak web sitelerini sıralamalara sokar. SEO ise en doğal yollar ile web sitenin kalite düzeyinin arttırılmasını ve hedeflenen anahtar kelimeler üzerine yükselmesini sağlamaktadır. Google ve diğer arama motorlarına dürüstlük konusunda titizlik gösterildiği taktirde hak ettiğiniz değeri ve sıralamayı elde edeceksinizdir. Aksine insanların vaktini çalmaktan yana başka bir önem dereceniz olmayacaktır. En doğru bilgileri sunmaya ve bilgi ile elinizden geldiğince gayret ediniz. SEO, arama motorları üzerine otorite haline gelebilmek için iki maddeden ibaret olduğunu düşünmeniz kolaylıkla yükselmenizi sağlayacaktır. Site içi ve Site dışı olarak çalışmaların tamamını kapsamaktadır. Web sitenizin analiz üzerine gerekli çalışmalar listelendiğinde kaliteli içeriği ve en doğal yapısı ile sıralamanızın ömrü açısından oldukça önemli ve gereklidir.

Bu sebepten üst sıralarda yer almayı hedefleyen web sitesi sahiplerinin bilmesi gereken önemli unsurlardan bir tanesi. Yapılan çalışmaların kalite durumuna göre ve içeriğin önemine nazaran etkisi o denli uzun veya kısa süreli olmaktadır. Bu durumda ise web sitemizde bulunan kaynakları dikkatlice okuyup teknikleri uyguladığınız takdirde. Etik ve doğal çalışmalar ile hedeflediğiniz anahtar kelimelerde web sitenizi kalıcı olarak arama motorları üzerinde yükselmesine sebep olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here