Black Hat SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Black Hat SEO, Arama Motorları tarafından kabul edilmeyen bir çalışma stratejisidir.

0
243

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir?” SEO çalışmalarında Google ve tüm arama motorlarının bu teknik, yöntemleri kabul kabul etmediğinin farkında olmalıyız. Bu çalışmaların fark edildiğini düşünerek geri dönüşü zor olan bir cezalandırma ile ödül sahibi olacağınızı unutmamanız yararınızadır. Art niyet taşıyan bu teknikler ise hizmet şartlarını gereğinden fazla ihlal etmektedir. Hedeflenen ve belirlenen sayfanın veya hedef anahtar kelimelerde ilk sayfalara yükselmesini sağlamak için kullanılan, ancak kalıcı olmayan basit bir tekniktir. Genel olarak ise Black Hat SEO çalışmalarının tümünü otomatik SEO Programları ile desteklenerek sürdürülen işlemlerin kendisidir.

Organik ve özgün olmayan teknikleri kullanarak hızlı fakat kalıcı olmayan ilk sıralara yükseltme işlemleri de diyebiliriz. Black Hat SEO uzman ve danışmanlar tarafından da kabul edilmeyen ve onaylanmayan bir çalışma yöntemidir. Bu çalışmalar ve uygulamaların tümü arama motorlarının ve hizmet şartlarının tamamına aykırıdır. Web sitenizde bu gibi teknikleri zorunlu tutularak devam ettirildiğinde arama motorları tarafından kalıcı olarak ceza almanıza sebep olacaktır. Böylece şunu da anlayabiliriz ki çok kısa sürede ilk sayfalarda sıralama garantisi veren kişilerin kendisinden veya hizmetlerinden uzak durmanın gerektiğini akıl edebiliriz.

Tüm arama motorları tarafından Black Hat SEO işlemlerini sürdürüldüğü fark edildiğin de Google’ın acımasız filtrelerinden de her hangi birine takılabilirsiniz. Bahsi geçen filtrelerin hangi kriterleri baz alarak sonuçlandırdığını ilerde ki yazılarımızda belirtmeye çalışacağım. Black Hat SEO uygulamaları tarafından kullanılan yöntem ve taktikleri aynı zamanda strateji listeleri Google Webmaster Guidelines ve Bing Webmaster Guidelines tarafından ayrıca diğer tüm arama motorları tarafından geri dönüşü olmayacak şekilde kınanmıştır.

Konu resminden de anlaşılacağı üzere Türkçe karşılığı ise Siyah Şapka olarak telaffuz edildi. Bu sebeple Google Tabii ki top benim, İstediğimi de oynatırım demedi ve bunu zorunlu da kılmadı. Ancak bu teknikler üzerine yoğunlaşarak devam ettiren kişileri sektöründe ve bulunduğu mecralardan acımasızca yok etme kararını aldı.

Web sitenizin içeriği ve makaleleri gerçekten değerli ziyaretçilerinize olumlu değerler katmıyorsa. Yapılan tüm çalışmalar sadece arama motorları tarafından olumlu ve etkili sonuçlar elde edilsin diye gerçekleştiriliyorsa. Bu soruları kendinizce ve ziyaretçilerin vakitlerini boşa harcamak yerine, Doğru ve Olumlu olan cevabı kendinize ilk etap da benimsetmeniz gerekir.

Bu sorunun değeri ise bir SEO Taktiği veya SEO Teknikleri uygulayan kişilerin arama motorlarının Webmaster rehberine karşı gelip gelmediğini ölçümleyen bir sorudur. Şayet bu durumda web siteniz hiç bir kullanıcının kendisine değer katmıyor ve hedeflenen anahtar kelimelerde hızlıca yükseliyorsa. Böylece gerçekleşen çalışmaların tamamı muhtemel olarak Black Hat SEO teknikleridir. Yanı sıra bu süreç uzun ve kalıcı olmayacaktır.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

Özetlemek gerekirse pekte yararınıza olmayacak ve arama motorlarının yeni algoritma güncellemeleri ile bu haksız tekniklerin neredeyse %80’nin çözümüne ulaşıldı diye biliriz. Belirtilen çalışmaları gerçekleştiren bir web sitesini Google artık rahat bir şekilde farkına vararak acımasız cezalandırma seçenekleri ile işlemini gerçekleştiriyor. Böylece üzerine çok fazla durmadan, fakat bilgi sahibi olmanızı düşündüğüm ayrıca fayda sağlayacağını belirleyerek hazırladığım bu makalemizi okumaya vakit ayırdıysanız, yararınıza olması dileğiyle.

Bu yöntem ve teknikler web sitenize yüksek ve aktif hitler sağlayabilir. Ancak arama motorları bu durumu fark ettiklerin de var olan sıralamanızda yerle yeksan olmanız kesinlikle kaçınılmazdır.

Aşağıda listelenen teknik ve yöntemlerin mesuliyetini kesinlikle kabul etmemekteyiz.

Black Hat SEO Teknikleri

 • Link Manipülasyon
 • Link Komplosu
 • Link Farmları
 • Link Çarkları
 • Link Networkleri
 • Makale Çevirmek
 • SEO Programları
 • İçerik Otomasyonu
 • Doorway Sayfalar
 • Saklı Yazı veya Linkler
 • Rakip web sitesi şikayet etmek
 • Cloaking

Makalemizde bahsedilen terimlerin içinde bilmedikleriniz var ise SEO Terimleri sayfamızdan etraflıca kontrol ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here