Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
41
Google Search Console
Google Search Console

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, Google tarafından cömertçe sunulan ücretsiz bir servisidir. Arama sonuçlarındaki web sitenizin sıralamasını ve ne şekilde yer aldığını izlemenize olanak sağlar. Aksi bir durumda ise müdahale etmenize imkan veren ücretsiz bir hizmetidir. Web Sitenizin, Google’ın belli başlı arama sonuçlarında yer alabilmesi için ve sıralamaya dahil olmak açısından Search Console’a kayıt olmanız gerekmektedir. Bu durumda web sitenizin görünürlüğünü ve arama sonuçlarındaki performans durumunu izleyebilirsiniz. Aynı zamanda gelişim sürecini göz önünde bulundurarak optimize etmeniz fırsat sağlayabilir.

Google Search Console Araçları web sitenizi baştan aşağıya kontrol etmenize olanak sağlar. Web sitesi sahibi iseniz detaylıca ince ayrıntılarına kadar Google’ın ücretsiz sunduğu bu aracı çok iyi bilmelisiniz. Genel olarak ise SEO hakkında ufak bilgisi olan kişiler azda olsa bilgi sahipleridirler. Aşağıda listeleyeceğim bu araçlar ortalama olarak web sitemizin arama sonuçlarındaki durumunu ve Google güncellemeleri ile alakalı durumları, Backlink dönüşlerinizi vs yönetebilmenize kolaylık sağlar.

Bir web sitesi sahibi olan herkes veya bir SEO Uzmanı Genel olarak kullanıcıdan uzmanlara, yeni başlayanlardan veya ileri düzeyde bilgi sahibi olanlara kadar Search Console tam anlamıyla sizlere yardımcı olacaktır.

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

İlk olarak Google Search Console kayıt olmanız gerekmektedir bu işlem çok basit ve ücretsizdir. Daha sonrasında doğrulama aşamalarını takip ettiğinizde sorunsuz ücretsiz servisten yararlanacaksınız. Web sitenizi doğrulama aşamasının sonrasında standart verilerinizin Search Console üzerinde raporlanması ve görülmeye başlaması zaman alabilir. Web sitenizi güncel tutmanız ve talimatları yerine getirmeniz doğrultusunda Verilerinizin kullanılabilir şekle geldiğini göreceksiniz.

Web sitenizi ekledikten sonrası çok önemli olup ilgisiz bırakmayın. Sitenize olabilecek saldırıları ve çalışmalarınıza ilişkin hataları da giderme taraftarı olun.

Bu servisleri kullanarak performanslı bir optimize elde etmiş olursunuz.

  • Google Gibi Getir aracını kullanarak web sitenizi hızlıca indexte edebilirsiniz.
  • Site haritanızı güncelleyerek sayfa veya bloglarınızı bildirebilirsiniz.
  • Robots.txt dosyası ekleyerek engelleme veya izin verebilirsiniz.
  • Web sitenizin hedeflenen anahtar kelimelerini görebilirsiniz.
  • Web sitenizin dış bağlantılarını görebilirsiniz.
  • Web sitenizin uluslararası ana hedef ülkesini seçebilirsiniz.

Bu gibi seçenekler ile web sitenizin hak ettiği konuma hızlıca yükselmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here