SEO – (Search Engine Optimization)

SEO Nedir?

SEO, web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralara çıkmasını sağlayan çalışmaların tamamına denilmektedir. Herhangi bir markanın tüketiciler tarafından tanınması, bilinmesi ve tercih edilmesi için atılması gereken en önemli adımlardan biridir. Bunun en büyük nedeni de internetin en etkili reklam aracı olmasıdır. Çünkü teknolojinin gelişmesi ile internet kullanıcılarının sayısı da artmıştır. Herhangi bir ürün veya hizmetin tanıtımı için en önemli adımlardan biri haline gelmiş olan internet ortamında, belirlenen ürün veya hizmet için potansiyel müşteriler tarafından arama motorlarından aranılarak bilgi alınmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ise müşterilerin arama motorlarında ürün ararken ilk sıralarda çıkan ürünleri bırakarak en sonlardaki ürünleri almadığı belirlenmiştir. Bu nedenle arama motorlarında ürün veya hizmetin ilk sıralarda olması çok önemlidir. Bu da mümkündür. SEO sayesinde ürünün veya hizmetin tanıtıldığı sitenin Google arama motorlarında birinci sayfa veya üst sayfalarda yer alması ürünün satışı için önemlidir. SEOCEO ile web girişimcileri, Dünya’nın en gelişmiş olan yazılımları karşısında var olma çabasındadırlar.

Dünya genelinde bilinilirliği ve internet kullanıcılarının tercihleri incelendiğinde arama motorları arasında Google arama motorunun tartışmasız bir üstünlüğü vardır. Bu nedenle Google optimizasyonu denilen Google hizmetleri öne çıkarak önem kazanmaktadır. Rekabetin büyük olduğu piyasa da en fazla arama yapılan arama motoru olan Google arama motorunda çalışmalar sayesinde ürün ve hizmetlerin en üst sıralarda yer alması satışını da kolaylaştırmaktadır. Bunun sayesinde potansiyel müşterilere daha kolay ve daha çabuk ulaşılmaktadır. Bu sayede markanın daha fazla kişi tarafından bilinmesi de sağlanmaktadır. Satışa sunulacak olan ürün veya hizmetlerin tanıtımları daha kolay yapılabilmektedir. Ürünlerde yapılan kampanya ve indirimlerin bilgisi, Google SEO hizmetleri sayesinde daha kolay müşterilere ulaştırılmaktadır. Herhangi bir kurumun veya firmanın büyümesi ve gelişmesi çalışması ile doğru orantılıdır. SEO’nun en büyük amacı ‘ Arama Motoru Optimizasyonu‘ ile arama motorlarından en üst sıralarda yer alınmasını sağlamaktır. Bu nedenle yapılacak olan bu gibi çalışmaların alanında uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nedir sorunsunu anladıysak diğer bir konu ise SEO Nasıl Yapılır? yapılırken organik ve doğal olan çalışma tekniklerinin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun site kodları, arama motoru optimizasyonuna uyumlu olacak şekilde optimize edilmelidir. Analiz araçları bu anlamda etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Bu işlemler yapılırken rakip firmaların çalışmaları da kontrol edilmelidir. Sitenin hızı, arama motorları tarafından iyi bir düzeye getirilmelidir. Sitede yayınlanacak olan makalenin yazım kurallarına uyacak şekilde düzletilmesi de SEO yapımında çok önemli bir yere sahiptir. Sitede yayınlanacak olan resimler özgün olması ve boyutu da kontrol edilmelidir. Yapısal veriler kullanılarak müşteriye daha ayrıntılı bilgi verilmelidir. İş ile ilgili dizinlere kayıtlar yerleştirilerek sosyal dizinlere de kayıt yapılır.

Site İçi SEO Nedir?

On Page SEO denilen site içi SEO, web sitesindeki tasarım ve yazılıma ait olan tüm alanları içermektedir. Bu anlamda uyumlu içerikler önemli bir yere sahiptir. Site içi , hedef kitlenin ve anahtar kelimelerin doğru bir şekilde analizidir. Site içi , web sitesinin içerik, yazılım ve tüm link yapısını kaplamaktadır. Bu anlamda çalışmalarının odak noktası sayılmaktadır. Birçok aşaması olan site içi SEO’nun tüm aşamalarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Site Dışı SEO Nedir?

Siteye dışarıdan verilecek olan bağlantılar sayesinde sitenin aramalarda üst seviyelere çıkmasını sağlayan çalışmalar site dışı kapsamına girmektedir. Siteye başka birçok blog ve siteden bağlantılar alarak sitenin yukarıya çıkması sağlanır. Site dışı yapılırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bu nedenle uzman kişilerden yardım alınması en mantıklı yoldur. Çünkü yanlış yapılan site dışı nedeni ile site adresi ceza alabilir ve hiçbir arama sonuçlarına gösterilmez.

SEO Nasıl Yapılır? – POPÜLARİTE

SEO doğal olarak bir popülarite sağlama amacı ile yapılmaktadır. Bu popülariteyi en iyi şekilde sağlayan uzmanlar olarak anılırlar. Popülarite web dünyasında meşhur olmak anlamında kullanılmaktadır. Google da üst sıralarda yer almak en iyi reklam yoludur. Bunu sağlamak için ise reklam yapmak gerekmektedir. Sitenin popüler olması için yapılan tüm adımlar sayesinde, site üst sıralara gelmektedir. Google bir sitenin popüler olmaya başladığını yapılan yorumlardan ve ziyaretçi sayısının artmasından anlamaktadır. Bu oranlar arttıkça popülarite de artmaktadır.

SEO Nasıl Yapılır? – DOĞALLIK

SEO çalışmalarındaki anahtar kelime doğallıktır. Sitenin Google’da yükseltme, doğal bir popülariteye bağlıdır. Bu doğallık içerisinde yer alan yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmaz. Bu sayı arttıkça sıralamada etkilenerek site daha alt sıralara iner. Doğal popülaritesi için yapılan çalışmaların hepsi, site sahibinin bilgisi dışında yapılmaktadır. Bu sayede de siteyi ziyaret edenlerin yaptıkları paylaşımlar doğal popülaritesini sağlamaktadır. Sitede yer alan bir makalenin katkı sağlayacak olan ortamlarda paylaşılması kullanıcı tarafından yapılıyormuş gibi görünerek diğer müşterilerde faydalı site düşüncesi yaratılmalıdır.