SEO Hosting

SEO Hosting sahibi olmanız SEO çalışmalarınız açısından çok daha faydalıdır.

0
26
SEO Hosting
SEO Hosting

SEO Hosting seçimi bir web sitesi açısından ve SEO için oldukça önemli ayrıca uzun süreli veya başarılı olması için gayet önemlidir. Öncelikle çalıştığınız Hosting firmasına kesinlikle satın alacağınız veya almış olduğunuz Hosting’in paylaşımlı olup olmadığı hakkında teyit almanız. Siteniz açısından faydalı olacaktır. Aynı Hosting de bulunan sitelerin sizinle kıyaslandığını unutmayınız aksine diğer sitelerin SEO Kalitelerini ve kalitesini var olan siteniz le kıyaslayama yapacağından bu durum sıralamanızı ve otorite durumunuzu etkileyecektir. Aksine önemsiz siteler çalışmalarınıza yan etki yapabilir önerimiz kesinlikle bir sunucu sahibi olarak özel ip ile çalışmalarınızı devam ettirmenizdir.

Hosting Nedir

Web dünyasında milyonları aştığını düşünerek konu üzerinde bahsetmek istediğim web siteleri bulunmaktadır. Çok daha detaylandırmak gerekirse web sitelerin şablonu ve müzik, resim, video gibi benzer dosyaların tamamı “hosting” terimi alanına giren sunucularda barınmaktadır. Sunucu, adını taşıyan barındırma hizmetini ve 7/24 online çok daha gelişmiş ve geliştirilmiş bilgisayarlara denir. Her web sitesi sahipleri öncelikle barındırmasını sağlamak açısından Hosting veya direkt olarak Sunucunun kendisine sahip olmalıdır. Hosting, farklı firmalar veya kuruluşlar tarafından belirlenen hosting alanına, trafik boyutuna ve varsayılan diğer özelliklerine göre ücretlendirme yapılarak satılmaktadır. Sunucular gece gündüz ayırt edilmeksizin sürekli açık ve neredeyse günün her dakikası erişilebilir olması zorundadır.

Sunucu üzerinde paylaştırılan alanlara Hosting terimi ile telaffuz edilmektedir. Sunucular ise Datacenter denilen özel odalarda ve soğuk ortamlarda saklanmaktadır. Datacenter denilen bu hizmet şeklinde konu üzerine sistem mühendisliği, jeneratör, soğutma sistemi ve üst düzey yüksek hızda internet alt yapısı olmak zorundadır. Aksine hizmet söz konusunu kendine vizyon ve misyon edinmeyen firmalardan uzak durmalı. Referans durumu ön planda olan firma ile çalışmanız çok daha faydalı olacaktır. Bu sayede web dünyasında sorunsuzca hizmet vermeye başlayabilirsiniz.

SEO Hosting Nedir?

SEO Hosting bir web sitesi için başlıca ilk adımlardan bir tanesidir diyebiliriz. Standart hostinglerden ayıran önemli özelliklerden bir tanesi C-Class IP özel adresleri üzerinde barındırılması dır. Standart bir hosting paketinden örnek vermek gerekirse, Hizmet aldığınız firmaya bağlı olarak sunucu üzerinde 1den fazla web sitesi bulunmaktadır. Kısacası kurumsal bir firma olarak forum, müzik, kurumsal, adult vb sitelerin arasında hizmet almaktasınız dır. Bu durumu bir den fazla site üzerine düşünürsek bir biri arasında Backlink çalışması yapmanız hiç bir değer kaydetmeyecektir.

SEO Hosting ve normal hosting arasındaki farkı bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu durumda SEO Hosting sahibi iseniz yüzlerce web sitesi sahibi olsanız dahi her bir sitenize farklı bir hosting de barınıyormuş gibi ayrı ayrı C-CLASS IP adresleri atayabilir ve bu sayede siteleriniz arasında Backlink çalışmalarınız gönül rahatlığıyla gerçekleştire bilirsiniz.

Sunucu Lokasyonu

Türkiye üzerinde hizmet vermeyi planlıyorsanız kesinlikle bulunduğunuz ülkenin lokasyonun da hizmet veren bir hosting firmasıyla anlaşma yapmanız yararınıza olacaktır. Zararınıza olan kısımlardan bahsedeyim eğer Danimark ’dan bir sunucu kiraladığınızı var sayarsak bu durum kullanıcılarınız ve ziyaretçi kitleniz tarafından yavaş ve sorun çıkartarak açılır. Bu durumu ne Google nede ziyaretçileriniz benimser ve sitenizi ilk 5 saniyeden sonra terk eder bu durum ise zararınıza olacağını düşünmek zorundasınız.

Aksine belirttiğim gibi Sunucu Lokasyonunuza dikkat ediniz. Bunun yanında CloudFlare gibi alternatif araçların mevcut olduğunu söylemek isterim. Birazda açmak gerekirse genel olarak çok ünlü bir site olduğunuzda kullanmanızı tavsiye ederim. Sadece saldırılarda işe yaradığını bilmeniz yeterli aksine kullanmanızı da pek tavsiye etmem.

SEO’da Önemi

SEO Hostinglerin adından da anlaşıldığı üzere çalışmaları aktif sürdüren kişilerin tercihidir. Genel olarak C-CLASS IP adresi özelliğinin bulunmasıdır. Sitenizde bu IP özelliğinin bulunması Google tarafından bakılırsa SEO’ya en uygunudur. Mantık olarak bakıldığında Google hostinginiz de bulunan bütün siteleri sizden daha iyi bilmektedir. Paylaşımlı hosting’i yukarıda belirtmiştik bulunduğunuz hosting de illegal her hangi bir site bulunuyorsa, SEO Çalışmalarınız açısından ciddi sorunlar çıkarır. ÖZEL IP’ler sayesinde bu durumu atlatmış olabiliyoruz fakat altını çizerek tekrar tekrar belirtmek istiyorum ki. Web sitenize ait bir özel sunucunuzun olması yararınıza ve kaliteniz açısından çok önemlidir. En azından ilerde ki günlerde bu durumu değerlendirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here