SEO Nasıl Yapılır Video

0
48

SEO, takipçilerimizin çoğundan nasıl gelir? Bu bir kerelik bir şey midir? Değerli takipçiler yok. SEO sürekliliği gerektiren, periyodik ve planlı çalışma gerektiren, rakiplerinizi iyi analiz etmeniz ve sinyalleri doğru şekilde yorumlamanız gereken bir süreçtir.

Önce anahtar kelimelerinizi ayarlayarak SEO’nuzu yaparak başlayabilirsiniz.

– Anahtar kelimelerin tanımlanması

Rekabet oranlarınızın düşük olduğu kelimeleri kullanarak anahtar kelimelerinizi seçin, ancak daha azınız varsa geri bildirimde bulunun. Örneğin, “oyuncak” kelimesi yerine “eğitici oyuncaklar” kelimesini tercih edebilirsiniz. Daha az rekabetçiliğe sahip kelimelerle elde ettiğiniz başarı, rekabetçi bir şekilde yüksek bir kelime ile işinizi kolaylaştıracaktır.

Altın İpucu: Zirveye gidemezsiniz. Düşük bir rekabet oranına sahip sözcüklerin zirveye giden yolda basamaklı bir merdiven olduğunu düşünebilirsiniz.

– Rakiplerin anahtar kelimelerle incelenmesi

Anahtar kelimeleri belirledikten sonra, rakibinizin sitelerini incelemek için kullanabileceğiniz 2 araçtan bahsedelim ve bunlardan biri Açık Site Explorer aracıdır. Belirlediğimiz “eğitim oyuncakları” anahtar kelimesinde, ilk sayfadaki son sayfaya göz atalım.

 

Gördüğünüz gibi 54 farklı IP’li site toplam 1400 geri bağlantıya sahiptir. Etki alanı puanı 24’tür ve Ahrefs tarafından verilen SEO puanı 46’dır.

37 adet .com uzantısı, 2 adet .net uzantısı ve 1 adet .org uzantılı etki alanı. Geri bağlantılarda, 1295 dofollow, 24’ü ise nofollow olarak sağlandı.

Sosyal medyada, site Google artı ile 12 etkileşime sahip, Twitter’da 181 ve Facebook’ta 480 beğeni topluyor.

Moz tarafından rakip sitemizde sunulan Open Site Explorer’daki başka bir siteyle karşılaştıralım.

 

 

Gördüğünüz gibi, sitenin Page Authority puanlarından daha yüksek değerlere sahip olduğunu öğrendik. Bu siteler aynı anahtar kelime üzerinde yoğunlaşıyorsa, Site 1’in daha üst sıralarda olacağını tahmin ediyoruz.

– SEO Çalışmanızı Planlayın

Şimdi rakip analizler yaptık, SEO çalışmalarımızı planlama zamanı geldi. Siteniz yeni açılan bir siteyse, not etmeniz gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir.

– Sitenizde yeterli içerik altyapısı var
– Yeni siteye bağlı olarak SEO planlamanın optimizasyonu

Yeni bir site olmanız, öncelikle alan adınızda yetki kurmanızı ve paralel olarak anahtar kelime varyasyonlarını içeren ilk çalışmanızı “forum tanıtımı” yapmanız gerekir.

Eski bir siteniz varsa, forum tanıtım servisini doğrudan anahtar kelimelerinizden alabilirsiniz.

Yukarıdaki tabloya dayanarak, aşağıdaki sonuçlar elde edilmektedir.

– En az 4 ve 30 farklı C sınıfı IP’ler için bir promosyon mektubu alınması
– Sitede 20 Google Plus etkileşimi edinilmesi
– 200 twitter etkileşimi sağlama
– 500’den fazla facebook beğeni
– 300’den fazla facebook paylaşımı
– Global sitelerden gelen ek geri bağlantı url sıralamasını / sayfa yetkilendirme değerlerini destekleyecektir.

Yarma ve Zamanlama SEO Çalışması

Periyodik bir düzen ekleyerek SEO çalışmalarınızı önceki konumunda nasıl planlayacağınızı size göstereceğim. Uzun vadede eserin ne kadar istikrarlı ve kalıcılığının altını çizmek istiyoruz.

Önerdiğimiz standart SEO işlemi 3 aylık bir süreyi kapsıyor. Örneğin, 20 Google Artı etkileşimini, 3 ayın en düşük seviyesine, ardından da önümüzdeki aylara kadar yükselen bir sürece böldüğünüzde, uygulamanız size arama motorlarında sürekli büyümekte olduğunuz sinyallerini verecektir. Tüm diğer işlemleri eşit zaman aralıklarına bölerek istikrarlı bir artış yapabilirsiniz.

Başarı ve Sıralama

Başarınızı ve sıralamalarınızı izleyebileceğiniz programların yanı sıra çevrimiçi web araçlarıyla belirli zaman aralıklarında bunları manuel olarak takip edebilirsiniz.

En yaygın anahtar kelime izleme aracımız Google Free Monitor’tir. Bu ücretsiz program, anahtar kelimelerinizi sitenize bağlar. Basit bir arayüzle, anahtar kelimelerinizi, sahip olduğunuz en iyi kayıtları ve sahip olduğunuz işlevleri, fonksiyonel bir arabirimde sorgularken size en yakın olanı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here