SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO, Dijital Medyanın Getirisi En Yüksek Reklam Türüdür...

0
319
SEO Nedir
SEO Nedir

SEO Nedir?

SEO “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” nun Türkçesi ile kısaltması dır. Google gibi arama motorları arama yapılırken bir algoritma kullanmaktadırlar. Arama motorları adına yapılan belirlenen geliştirme, optimizasyon, doğal ve özgün strateji çalışmaları içermektedir. Site içi optimizasyon (On Page) ve Site Dışı optimizasyon (Off Page) SEO, olmak üzere iki madde olarak da ayrılmaktadır. Arama motorlarında ilk sayfalara ve sıralara yükselmeye yönelik yapılan iki madde ve tüm bu çalışmaların tamamını kapsar.

SEO Nedir?” sorusu ise müşterilerimizden en çok aldığımız benzer sorular arasındadır. Bu soruya kısa ve öz bir cevap vermek mümkün olmasa da. Sizler için detaylı ve açıklayıcı en önemli olan yönüyle bu soruyu aşağıdaki gibi detaylandırarak cevaplayabiliriz.

SEO ingilizce bir kelimenin kısaltılmış versiyonu olan içerik ve tarz açısından bütünüyle pazarlama alanına giren bir konu ve süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Arama motoru optimizasyonu olan SEO; teknolojinin tüm mevcut imkânları kullanılarak oluşturulan bir web sitesinin, hedeflediği kitle ile arama motorları üzerinden buluşması amacını taşımaktadır.

SEO için esas amaç hedeflenen kitle ile arada bir aktif sinerji yaratabilmektir. Buluşulan kitle ile web uygulamaları sayesinde iletişime geçilir ve pazarlama açısından televizyon, gazete, radyo gibi kitlesel iletişim araçları ile kıyaslandığında maliyet olarak avantaj arz etmektedir. Pazarlamanın yeni dönem adı olarak kabul edilen SEO, etkileşimli pazarlama, internet üzerinden pazarlama, E-Pazarlama veya arama motoru pazarlaması gibi sıfatlarla da anılmaktadır.

SEO sitenize yapılacak çalışmalar geliştirilmesini ve hızlıca zaman kazandırmasını sağlayacak uzun süreli bir işlemdir. Ancak her SEO çalışması web sitenizin itibarını yükseltmez ve iyi hazırlanmamış bir strateji ile yapılan çalışma sitenize yüksek ihtimal ile kalıcı zararlar verebilir.

SEO günümüz teknoloji çağı ve internet üzerinde çok sayıda insan aradıkları ürüne hızlı ve kolay erişebilmek adına arama motorlarını yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Google üzerinden SEO uyumlu içerik yayınlayan firmalar hem ürün ve hizmet satmakta hem de sürekli potansiyel olarak müşteri kazanmaktadırlar. Örneğin; Sunum kelimesini Google arama motorunda aratan bir kişi öncelikle; Sunum Nedir?, Sunum Nasıl Hazırlanır? Gibi başlıklarının açıldığı sayfalara ve web sitelerine girer ardından her içerik ve sayfa arasında karşılaştırma yaparak kendisine en cazip olan bilgileri alıp, kullanır. Bir firma ne kadar çok SEO uyumlu içerik ve çalışmalar üretirse, Arama motorlarında üst sıralara çıkma şansı ve otorite durumu o kadar artar.

SEO, Özgün, Doğal ve geliştirilmiş strateji ile kullanıcı deneyimi ön planda tutulan etik çalışmalardır da diyebiliriz. Bu sebeple çalışmaların faydası arama motorlarında web sitenizin veya sayfalarınızın ilk sayfalara ve sıralara yükselmesine kolaylık sağlamaktadır.

SEO, nun esas hedefi ise Türkçe açılımını dile getirmek gerekirse “Arama Motoru Optimizasyonu” şöyle Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda ve sayfalarda listelenmesini sağlayan SERP algoritması dır. Bu sebeple, web siteleriniz de bulunan bilgileri. Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi daha fazla potansiyel müşterilerinize yahut ilgili ziyaretçi kitlenize rahatça ulaşmasını sağlamaktadır. Bu durum ise zahmetli ve uzun süreli bir çalışmadan geçmektedir. Göründüğü kadar ise basit bir iş olmayan bu süreç; hat safa da sabır ve emek gerektirir.

Tüm arama motorlarının ücretli hizmet ve servisleri den en iyi şekilde yararlanmak da SEO veya (SEM: Arama Motoru Pazarlaması) kapsamına girmektedir.

SEO ile benzersiz hedefleme ve strateji seçenekleri ile potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşın…

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının işleyişi vakit ve zorluktan ibaret olup fakat değerli bir çalış olduğunu da belirtmek isterim. Tüm SEO çalışmalarını kapsayan tam olarak iki adımdan ibaret olduğunu söylemek daha kolay olacaktır. Site İçi SEO Optimizasyonu (On Page SEO) ve Site Dışı SEO Optimizasyonu (Off Page SEO) olmak üzere 2 adet ana başlıkta aşağıdan inceleyebilirsiniz.

İlk etap da ise 2017 yılında değerini yükselten durum söz konularından bir tanesi siteniz mobil kullanım için yeterli düzeyde çok iyi ve uygun olmalıdır. Ziyaretçi sayınızı arttırmak adına paralı bir yolu da tercih edebilirsiniz. Google Adwords reklamları ile dilediğiniz içerik ve reklamı sayfanın sağ köşesinde yayınlatmayı başarabilirsiniz. Bu iş pahalı olmakta birlikte internet kullanıcılarının ancak %5’i bu reklamlara tıklamaktadır. SEO’nun önemi bu noktada bir kez daha ortaya çıkar.

Arama motorları internetin gidilecek adresi en doğru bilen kişileridir. Web sitelerinin olmazsa olmazı ise SEO’dur. Bu noktada ilk anahtar kelime olarak kendinize belirlemeniz gereken noktalardan bir tanesi “Özgün ve Kaliteli içerik” olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı ve başka sitelerden Kopyala – Yapıştır tarzındaki içeriklere yer vermemelisiniz. Google kopya içerik ve videoları fark eder ve aramalarda üst sıralara çıkmanızı engeller. Sonuç olarak ise web sitenize insanlar bilgi amaçlı, ürün veya hizmet söz konusunu ön planda tutarak ziyaret etmektedir. İnsanların değerli vakitlerini harcamanın yanında olmayın.

Site İçi SEO Optimizasyonu (On Page SEO)

Arama motorları ve kullanıcı deneyimi kriterine önem verilerek ilk planda Site içi sayfalarında yapılan bütün detaylı optimizasyon çalışmalarına Site İçi Seo Optimizasyonu yani (On Page SEO) denir. Sıkı bir analiz üzerine sektöre ait meta etiketlerinin düzenlenmesi, güncel web teknolojilerine ait ve uygun bir altyapı ayrıca en önemlisi tasarım, mobil uyumluluk, sayfa açılış hızı, içerik kalitesi ve url yapısı, görsel düzenlemeler site içi linklemeler temel düzeyde site içi optimizasyon çalışmalarından bazıları olup bunlar ile sınırlı değildir. Site İçi SEO uyumlu, düzenli ve doğru çalışmalar yapıldığı taktirde fayda düzeyi o denli ve fazlalıkla artacaktır. Diğer SEO çalışmalarınızda ise arama motorları üzerinde yararlı olacağı izleniminin farkına varacaksınızdır. Site İçi SEO web sitenizin, yazılım ve tasarıma ait bütün alanları içermektedir. Daha Fazlası…

Site Dışı SEO Optimizasyonu (Off Page SEO)

Web sitenizin sektörünüzde market lideri veya sektör lideri olabilmesi adına yapılan çalışmalarda arama motorları adına değer ve önem kazanması için hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmasını sağlayacak önemli Site Dışı SEO çalışmaları yapılan kısımdır. SEO adına ilk sıralara yükselmek veya değer kazanmak için en büyük etkiyi Backlink yani Referans link çalışmalarından almaktadır. Farklı ve güncel olarak Backlink türü ve değişik teknikleri bulunması ile birlikte. Aktif olarak önerilen ve çoğu uzman tarafından kullanılan yöntemlerden bir kaç tanesi ise. Sosyal Medya, Dizin Siteleri, Haber veya Bloglar dan Tanıtım Yazıları, Sosyal İmleme vb. çalışmalardan ibaret olmadığının da altını çizmekte fayda var. Site Dışı SEO çalışmaları yapılırken kaliteli ve özgün içerik durumuna dikkat edilip özen gösterilmelidir. Aksine çöp siteler üzerinde çalışma yapılır ise hiç bir fayda alınamaz ve kalıcı zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Daha Fazlası…

Popülerlik ve SEO

Popülerlik ve SEO, aslında doğallık ve özgünlük adına popülerlik sağlama sanatı diyebiliriz. Bir web sitenin yayın hayatına başladığı andan itibaren ve ilerleyen günlerde. Popülerlik gerçekliği dikkate alınmalı ve detayları ile çalışmalar sektörünüzün durumuna ve rakip analizi yaparak strateji oluşturulup devamlılığı sürdürülmesi gerekmektedir. Arama motorlarının tamamı sitenizin sonuçlarına ve içeriklerinizin güncellenme durumuna göre doğrudan yansıtmaktadır. Bu nedenle sitenizin yayına girdiği dakikadan itibaren dikkatli ve doğal davranmakta fayda olduğunu düşünerek güncel kalmayı kesintisiz devam ettirin.

Ayrıca site içeriğinizi inceleyerek devam ettirmeniz ve özen göstermek, ilerleyen dönemlerde adınıza yararlı olacaktır. Google da ilk sayfalarda ve sıralarda listelenmek için SEO en iyi dijital reklam türlerinden bir tanesidir. Uzun soluklu ve strateji mantığıyla web siteniz adına yapılan çalışmaların sayısı ve doğal backlink sağlandıkça iyi bir yapı elde ederek sıralamanızda kalıcı olabilir ve sektörünüzde lider konumuna ulaşabilirsiniz. Doğallık SEO’da Google ve diğer arama motorlarında ilk olarak ve kesinleştirilmiş yükselme kriterlerinden bir tanesidir. Doğallık veya Özgünlük maddelerine Google ciddi bir şekilde önem vermekte ayrıca güncel ve özgünlük kriterlerine uyum sağladığınız sürece siteniz hak ettiği değeri kazanacığını unutmayın. Sitenin fazla ziyaretçi alması arama motoru tarafından sitenin yararlı olduğu düşünülecektir.

Doğallık ve SEO

Doğallık, özgünlük ve popülerlik adı içerisinde yapılan makale, paylaşım ve bütün SEO çalışmaları web sitenizin hizmet, ürün, veya bilgi paylaşımı seçenekleri üzerinde değişmektedir. Kısacası Arama motorlarında değerli ve kalıcı bir web sitesi sahibi olmak için en kolay şekilde günde en az bir defa sektörünüz ile alakalı doğal ve özgün makaleler hazırlayarak yayınlamalısınız. Bu duruma siteniz otorite sahibi olacak ve indexte olma zamanınız kısalacaktır özgün içerik durumunuzda ise güven seviyeniz Trustrank da yükselecekdir.

Adım adım sektörünüze hükmetmek için profesyonel bir SEO ajansından hizmet almanız gerekmekte olduğunu belirtmekte fayda olduğunu düşünmekteyim. Backlink veya Paket tarzında hizmet almanız yararlı olabilecektir fakat ileriye dönük uzun süreli bir SEO çalışması yaptırmanız web sitenizi market lideri yapabilir. Özetlemek gerekirse bireysel ve kurumsal firma veya kuruluşların web site sahipleri kesinlikle %100 Organik. Manuel ve Özgün SEO hizmeti veren kurumsal bir ajansla anlaşma yapması gerekir. İlk etapta ise yapılacak tüm çalışmaların zamana dayalı olduğunu ve anlık geri dönüşlerin olmayacağını kesinlikle unutmayınız. En güvenilir ve kalıcı şekilde hizmet söz konusu ise anlaşmış olduğunuz ajansın raporlarını ve strateji planlarını takip ederek gerçekleştirdiği çalışmaların kalitesini ve değerlendirmesini yapabilirsiniz. Bu durumda hizmet aldığınız firmanın size ve siteniz adına yararlı olup olamayacağı hakkında karar verebilirsiniz. SEO çalışması yapılan site için ziyaretçi kitlesinin farklı olmasından uygulamaların. Değişik zamanlarda yapılmasına kadar pek çok kriter başarılı sonuçlar elde etmek adına oldukça önemli bir durumdur.

SEO Hizmetinde, ihtiyaçlarınız için en doğru adresin kendisi olmaya devam ediyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here