SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO, Dijital Medya ve Pazarlamanın Getirisi En Yüksek Reklam Türüdür...

0
997

SEO Nedir?

SEO Nedir (Search Engine Optimization) Baş harflerinden oluşan İngilizce kelimelerin kısaltılmış halidir. Türkçesi ile “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak da telaffuz edilir. Google ve diğer arama motorları arama sonuçları doğrultusunda kendilerine özgü geliştirme ve algoritmalar kullanmaktadır. Arama motorları adına yapılan ve belirlenen strateji, geliştirme, optimizasyon, doğal ve özgün çalışmalar içermek zorundadır.

SEO” tam anlamıyla Site İçi SEO Optimizasyonu (ON PAGE SEO) ve Site Dışı SEO Optimizasyonu (OFF PAGE SEO) olarak iki madde üzerinde ayrılmaktadır. Bütün arama motorları adına yapılan ilk sayfa ve sıralara yükselmeye yönelik bahsedilen iki madde ve tüm bu çalışmaların tamamını kapsar.

SEO” Çalışmaları ve sürecinde kaliteli içeriğin çok önemli olacağını belirtmek isterim. SEO, pazarlama alanına giren güncel bir sektör ve bir o kadar da süreç ile detaylı çalışmalar gerektirir. SEO günümüz teknolojinin mevcut olan tüm imkanlarını kullanarak var olan veya yeni bir web sitenin hedef kitlesine hızlıca ulaşmasına kolaylık sağlar. Sizler için detaylı ve açıklayıcı en önemli olan yönüyle bu soruyu aşağıdaki gibi detaylandırarak cevaplaya çalıştık.

SEO” için esas alınan amaç güncel ve kalite içerik ile hedeflenen kitlenin aktif sinerjisini yakalaya bilmektedir. Belirlenen değerli kitle ile web siteniz veya uygulamalarınız sayesinde iletişim kurulur. Pazarlama ve reklam açısından Televizyon, Gazete ve Radyo gibi bilindik kitlesel iletişim araçları ile maliyet kıyaslandığında büyük avantaj ve kolaylıklar arz etmektedir. SEO pazarlamanın yeni adı olarak kabul edilmiştir ve hızlıca meslek haline gelmiştir.

SEO” web sitenize uygulanacak çalışmalar ve geliştirme sürecini hızlıca zaman kazandırması amacı ile yapılan uzun süreli bir işlemin kendisidir. Ayrıca her çalışma hedeflenen kitle üzerine etkileşim sağlamaz, Yanı sıra web sitenizin de itibarını yükseltmez. Detaylı ve rakip analizi yapılmadan hazırlanmış plan ve strateji ile çalışmalar yapıldığı taktirde web sitenize yüksek ihtimalle kalıcı zararlar verebilir.

SEO” çalışma kalitelerinin devamlılığı adına Özgün ve Doğal olmak zorundadır. Geliştirilmiş üst düzey strateji ile kullanıcı deneyimi ön planda tutulan etik çalışmaların kendisi diyebiliriz. Bu sebeple devamlı olan çalışmaların faydasını arama motorlarında hedeflenen kelimeler ile ilk sayfalara ve sıralara yükselmesine hızlıca kolaylık sağlar.

Tüm belirtilen çalışmalar zahmetli ve uzun süreçten geçmektedir. Göründüğü kadar ise basit bir iş olmayan bu süreç; hat safa da sabır, strateji ve emek gerektirir. Bütün arama motorlarının ücretli hizmet ve servisleri den en iyi şekilde yararlanmak da SEO veya (SEM: Arama Motoru Pazarlaması) kapsamına girmektedir.

SEO” ile benzersiz kitle hedefleme ve strateji seçenekleri ile potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşın…

SEO Nasıl Yapılır?

SEO” Çalışmalarının süreci, işleyişi, vakit ve zorluktan ibaret olup şayet çok değerli çalışmaların kendisi olduğunu belirtmek isterim. Bütün kriter ve geliştirilmiş çalışmaların tamamı iki madde den oluştuğunu belirtmek daha kolay olacaktır. Site İçi SEO Optimizasyonu (ON PAGE SEO) ve Site Dışı SEO Optimizasyonu (OFF PAGE SEO) olmak üzere iki temel konuda aşağıdaki başlıklardan detaylıca inceleye bilirsiniz. Bunların dışında yapılan çalışmalar web sitenize yararından çok kalıcı zararlar verebilir.

SEO Nasıl Yapılır” sorusu için net bir cevap olarak doğal. Özgün ve organik çalışma tekniklerini etkin, devamlı bir şekilde kullanmak gerekir.

Web siteniz için WordPress ve Magento gibi platformlar kullanmanız siteniz açısından çok daha faydalı olacaktır. Web sitenizde bulunan içerikler kesinlikle kaliteli ve özgün olmak zorundadır. İlk olarak hedef alınması gereken konulardan bir tanesi “Özgün ve Kaliteli İçerik” ‘tir. Farklı sitelerden Kopyala – Yapıştır tarzındaki içeriklere kesin olarak sitenizde yer vermeyiniz. Web sitenize insanlar bilgi amaçlı, ürün veya hizmet söz konusunu ön planda tutarak ziyaret etmektedir. Lütfen insanların değerli vakitlerini harcamanın yanında olmayın.

Site İçi SEO Optimizasyonu (ON PAGE SEO)

Arama motorları ve kullanıcı deneyimi gibi bir çok kriterlere önem verilmesi gerekir. İlk planda site içinde bulunan sayfa ve yazı gibi yapılan tüm detaylı optimizasyon çalışmalarına Site İçi SEO Optimizasyonu yani (ON PAGE SEO) denir. Sektörünüze ait analiz ile meta etiketlerinin düzenlenmesi. Güncel web teknolojilerine ait ve web sitenize uygun bir alt yapı sahibi olmak gerekir.

En önemlisi Tasarım, Mobil Uyumluluk, Sitenizin Açılış Hızı, İçerik Kalitesi, URL Yapısı. Görsel Düzenlemeler ve site içi link yapısı temel düzeyde site içi optimizasyon çalışmalarından bazıları olup kesinlikle bunlar ile sınırlı değildir. Site İçi SEO kriterlerine uygun, düzenli ve doğru çalışmalar yapıldığı taktir de fayda düzeyi yüksek olacaktır. Web sitenizin kalitesini de doğal olarak etkileyecektir. Site İçi SEO geniş kriterlere sahip başlıca web sitenizin, yazılım ve tasarıma ait tüm alanları içermektedir. Daha Fazlası…

Site Dışı SEO Optimizasyonu (OFF PAGE SEO)

Site Dışı SEO web sitenizin hizmet verdiğiniz sektörünüzde Market Lideri veya Sektör Lideri olabilmesi adına yapılan çalışmaların kendisidir. Bütün arama motorları için değer ve önem kazanması adına hedeflenen anahtar kelimelerde. Üst sıralara çıkmasını sağlayacak çok önemli çalışmalar Site İçi SEO kriterleridir. Hedeflenen kelimeler adına ilk sıralara yükselmek veya değer kazanmak için en kaliteli etkiyi Backlink veya Rakip Backlinkçalışmaların kendisinden almaktadır.

Farklı, güncel olarak Backlink türü ve stabil tekniklerin bulunması ile birlikte. Aktif olarak önerilen ve çoğu uzmanlar tarafından kullanılan yöntemlerden bir kaç tanesi ise; Sosyal Medya, Dizin Siteleri, Haber veya Bloglardan Tanıtım Yazıları, Sosyal İmleme vb. çalışmalardan ibaret olmadığının da altını çizmekte fayda var. Site Dışı SEO çalışmaları yapılırken kaliteli ve özgün içerik durumuna çok dikkat edilip özen gösterilmelidir. Aksine çöp siteler üzerinde çalışmalar yapılır ise hiç bir fayda alınamaz. Ayrıca geri dönüşü zor kalıcı zararlar ile karşılaşa bilirsiniz. Daha Fazlası…

SEO” Hizmetimiz de, ihtiyaçlarınız için en doğru adresin kendisi olmaya devam ediyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here