SEO Terimleri

0
103

SEO Şartları, SEO sektörü dış kaynaklı ve kaynaklı bir endüstridir, dolayısıyla endüstrideki terim ve cümleler İngilizce kullanılır. Bu nedenle, sektörde yeni olan veya kendi sitelerinde bir SEO çalışması yapmak isteyen web sitesi sahipleri için içerik, terimlerin Türk mevkütanlarında olabildiğince basit ve daha kolay bir şekilde açıklanmaktadır.

SEO Terimleri

Başlık: Başlık anlamına gelir. Web sitelerinin ana başlık yapısının yanı sıra bağlantı adına da kullanılabilir.

H1: Başlık terimi, içeriğinde daha fazla olan başlıklar için kullanılır. H2, h3, h4 vb. Makalenin ana başlıkları başlık 1, h1 ile gösterilirken başlıkların önemi azalmaktadır. listelendi.

Black Hat SEO: Haksız yere etik ve yasadışı yollarla en üst sıraya ulaşma, arama motoru güvenlik açıklarını sömürme süreci.

White Hat SEO: Web sitelerinin arama motoru yönergelerini ve gereksinimlerini takip ederek doğal olarak en üst sıralara gelmesini sağlayan teknikler.

Pagerank (PR): Google’daki web siteleriniz için bir değerlendirme sistemi. 3-4 aylık güncellemede 10’un üstünde yapılan puanlar açıklanmaktadır. Aşağıdaki sıralarda ayrıntılı olarak tartışılacak olan Google sıralamaları üzerinde doğrudan etkisi yoktur.

Spam: Yazılımla paylaşımda çoğunlukla kullanılan bir terimdir. Bilgi kirliliği, çok sayıda hisse (geri bağlantı, içerik, yorum vb.) Kısa sürede sonuçlandırılmasının bir sonucudur. Spam, SEO anlamında kullanışlı olduğu düşünülen birçok süreçte yapılabilir. Her tür spam, sitelere zararlı olarak algılanır veya sıfır etkiye sahiptir.

Rel: Rel, bir html mikro biçimidir. Siteye olan bağlantıyı belirtir. Bağlantılı site ile bağlantı verilen site arasındaki bağlantı hakkında arama motorlarına bilgi veren yaklaşık 20-25 adet mikro biçim bulunur.

Nofollow: Bu bir rel microformat. Bu şekilde verilen bağlantı, arama motoru PageRank algoritması içinde hesaplanmadığını belirtir.

Dofollow: Bu bir rel microformat. Rel = “dofollow” öğesinin kullanılması gerekmez. Nofollow rel etiketinin kullanılmadığı her bağlantı yapısı dofollow olarak tanımlanır. Dofollow bağlantısının etkisi, arama motoru PageRank algoritmasında düşünülür.

Kanonik: Bu bir öz mikro biçimdir. Arama motorlarına farklı sitelerde veya URL uzantılarında aynı içeriğe sahip olan siteleri söyleyen bir etiket. Örneğin, bir e-ticaret sitesinde yer alan bir ürün sayfasında, resimler, yorumlar, açıklamalar ve ödeme seçenekleri gibi sekmelerde farklı URL’ler veya uzantılar varsa, bunların kurallara uygun olarak tek bir sayfaya sahip olduğu garanti edilir. Bu şekilde, aynı içeriği farklı URL’lerde görüntülemek bir kopya içerik durumu oluşturmaz.

Alexa: Dünyadaki tüm web sitelerini ziyaretçi tabanlı SEO ölçütleriyle aynı hizaya getiren bir hizmet. Yönetilebilir olmak, hizmetin güvenilirliğini birçok kaynaktan etkiliyor.

Dmoz: Dünyanın en büyük dizini. Tüm yönetim ve operasyonlar tamamen insan yönetimi tarafından tüm dünyadaki binlerce editör aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Ping – Ping: Bağlantıların arama motorlarına uyarılmasını sağlar. Arama motorlarına yeni bağlantılar veya güncellemeler hakkında bilgi sağlayarak, ziyaretler nedeniyle ziyaret süresini hızlandırır.

Dizin-endeksi: Dizin 2, farklı şekillerde kullanılabilen bir kavramdır. Birincisi, web sitelerinin ana sayfasına atıfta bulunur. İkinci kullanım, web sitelerinin arama motorları olarak görünmeye başlamasına izin vermektir.

Adwords: Google reklamcılık sistemi. Ayrıca, reklamlarınızı, üzerinde mutabık kalınan sistemlerle Google’ın sonuçları gibi milyonlarca web sitesinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük reklam ağıdır.

Backlink: Bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı tıklanabilir ve yönlendiren bağlantılar. A sitesi, B sitesine bağlıysa, B sitesinin A sitesinden bir geri bağlantı elde ettiği anlamına gelir.

Robotlar: Robotlar, arama motoru botlarının yönlendirilmesine izin veren kodlardır. Bu yolla, arama motorları dizin oluşturma girişimleri göz önüne alınmaksızın dizin oluşturma, bağlantıları takip etme gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirmeye veya yapmamaya yönlendirilir.

Anahtar kelime: Anahtar kelime anlamına gelir. Çoğunlukla, web sitelerinizin en üste gitmek istediği kelimeler için kullanılır.

Deindex: Google etik olarak hareket etmeyen web sitelerini algıladığında filtreler denilen çeşitli cezalar uyguluyorlar. Deindex cezası arama motorları tarafından verilebilecek en büyük cezadır ve web sitelerinin arama motorundan tamamen kaldırılmasına neden olur.

Rss: Web sitelerinin içeriğini anında yayınlayan bir yazılım bileşenidir. Rss ile, web sitelerinin fontlar, kategoriler, etiketler gibi belirli içeriği kullanabilirsiniz. Kategorize ederek anında yayın yapmak mümkündür. Sık haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here