Toz ve Yaş Boya Sistemleri

0
24

Toz Transfer Sistemleri, Fan akımı ile duvarlara sürtünerek ve biriktirerek ve yeniden kazanarak hareket eder. Son yıllarda boyaların çok sınırlı yan etkileri tespit edilmiş olsa da Tgıc Europe da kullanılmıştır bunların kullanımı durdurulan yeni geliştirilen kür ajanları ile değiştirilmiştir. Dış mekan boyaları olarak bilinen Polyester TGIC boya sistemleri dış mekan ortamlarında mükemmel parlaklık direnci ve sararma direnci gösterir. Bu nedenle bu boyaların en önemli uygulamaları mimari dış uygulamalardır.

Toz Boya Yedek Parçaları, Bu mekanizma farklı yüklerde iki maddenin birbirleriyle teması ile aktive edilir biri elektron alma eğilimindedir ve diğeri elektron verme eğilimindedir . Tribo tabancaları içindeki özel olarak tasarlanmış yükleme yolları mekanik özelliklerinden dolayı toz boya oluşumunu önleyen ve yüzeye yapışmadan hızlı yüklenmeye izin veren malzemelerden yapılmıştır. Sürtünme ile yükleme verimliliği her parçacığın tabanca tüpüne sürtünmesine bağlıdır. Bu optimum performans için tabancanın içinden hava akışını ve toz boya hava oranını ayarlayarak yapılabilir.

Toz Boya Cihazları, Sürtünme yüklemeli çoğu cihaz toz parçacıklarının yüklenmesini dolaylı olarak ölçen mikro ampermetreler ile donatılmıştır. Poliüretan toz boyalar poliüretan toz boyalar izosiyanatların ve hidroksi fonksiyonlu polyester reçinelerin sertleşmesinden elde edilir. İyi fiziksel ve kimyasal özellikleri yanı sıra iyi dış gücü sağlar. Özellikle dış cepheler için kullanılır. Ayrıca Amerika da daha fazla popülerlik kazandılar. Poliüretan toz boyaların en önemli dezavantajları üretiminde izosiyanatların kullanılmasıdır.

Toz Boya Kabinleri, Birkaç İzosiyanat hariç tüm izosiyanatlar toksiktir. Bu tip boyaların bir diğer dezavantajı kürleme sırasında gaz çıkışıdır. Bununla birlikte bu konuda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Yaş boyaları akrilik boyalar dış ortama en uygun olanıdır ancak bu tür toz boyalar popülerlik kazanmamıştır. Hatta en çok kullanılan Japonya pazar kaybediyor. Akrilik toz boyaların mekanik özellikleri diğer toz boyalara kıyasla kötüdür. İyi olması beklenen dış mekan dayanıklılığı yaş boyası sergiledikleri ölçüde değildir.

Toz Boya Tabancaları, Parça üzerine tutmayan boya toplanır ve yeniden kullanılır. Toz boyada boya parçacıkları genellikle parçaya 2 şekilde yüklenir. Bunlar Korona iyonizasyon ve Tribo elektro kinetik yöntemlerdir. Korona yönteminde eksi iyonlarını havanın nötr durumunu bozan yüksek voltajlı toz parçacıklarına yüklemek tabancanın içindeki Kaskaddan namlunun ucundaki iğneye yapılır. Tribo yönteminde yük tabancanın özel olarak yapılmış yükleme yollarına sürtünen hareketli toz taneleri ile yüklenir.

Yaş Boya Sistemleri, Corona yönteminde hava ve sıvı ile karıştırılmış toz boya sonunda bir nozulu olan bir tüp şeklindeki toz boya tabancasından püskürtülür. 40 100 kV yüksek voltaj memeye yerleştirilen eksi bir elektrot üzerine uygulanır. Standart raylar 3 m boyunda üretilmektedir. 2 karşılıklı raylar 500 mm maksimum mesafe üzerinde flanşlar ile bağlanmıştır. onlar kontrol sistemleri için uzatılabilir ve kaplama parçaları zor geometri boyanacak için kolaylık sağlamak. Bu dezavantajlar nedeniyle epoksi toz boyaların kullanımı iç mekanlar için fonksiyonel uygulamalar ve dekoratif uygulamalarla sınırlı kalmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here