Türkiye Obezite Merkezi – Dr Yunus Topal

0
36

Türkiye Obezite Merkezi, İtibariyle özel NB Kadıköy Hastanesi’nde çalışmaya başladı. Obezite ameliyatları için bir yaş sınırı var mı?Mide küçültme ameliyatı için hastanın ergenliği tamamlamış olması gerekir. Obezite cerrahisi 14 veya 15 yaşından sonra yapılabilir. Bugün üst yaş sınırı da artar eğer ameliyatı engelleyen kalp akciğer hastalığı yoksa bu işlemler 70 yaşında yapılabilir.Prosedür Nasıl Karar Verilir?Hastaya gastrik redüksiyon cerrahisinin yapılacağı karar tamamen cerrahi ekibin kararı ve hastanın bir dizi özel yönü ile ilgilidir.Tüp gastrik cerrahi öncelikle hastaların çoğunda tercih edilirken nadiren ilk ameliyat seçeneği ‘baypas’ girişimi olabilir.

Türkiye Obezite Merkezi

Dr Yunus Topal, Bazı kilolu hastalar ameliyat öncesi mide balon uygulaması veya özel diyetler ile biraz kilo kaybedebilir.Acıbadem obezite bölümüne başvuran hastaların ilk görüşmesinde ve muayenesinde ‘ hastada diyabet var mı ve ileri aşamada mı?”Kaç yıl ve hangi insülin dozunu kullanıyor?”Ne boyutta bir psikolojik beslenme sorununuz var mı?’bazı faktörler gibi kabul ediliyor. Bu nedenle bariatrik cerrahi ekipleri psikologları ve diyetisyenleri içerir.Karar aşamasında farklı dallardan uzmanların değerlendirilmesi ile gastrik redüksiyon cerrahisi yöntemine karar verilir. Döngü bipartisan cerrahisi genellikle Tip2DM tedavisinde başarılı olan bir ameliyat türüdür.

Dr Yunus Topal

En önemli özelliği bu başarıya ulaşırken aynı amaç için yapılan diğer ameliyatlara kıyasla doğal sindirim işlevlerini büyük ölçüde koruyabilmesidir. Ameliyatın başlıca özelliklerinin basit bir tasarımla birleştirildiği ve bniopankreatik Diversion Sleeve gastrektomi transit bipartisanship’e benzer olduğu ve metabolik etkileri gösterildiği nispeten yeni bir ameliyattır. Döngü bipartisan cerrahisi iki adımdan oluşur. Birincisi standarttan daha geniş bir tüp midesinden yapılır. Anal Fissürü Önlemek İçin Neler Yapılabilir. Diyetinize sebze ve meyveler ve tahıllar gibi lifli gıdalar eklemeniz gerekir.

Türkiye Obezite Cerrahisi

Günde 25 ila 30 g lif almak gaita’yı yumuşatmaya yardımcı olur. Su tüketimi kg başına en az 30 ml olmalıdır. Haftada 2 kez balık kolayca tüketebilirsiniz. Lif açısından zengin yemekler yemelisiniz. Sebze ve meyveler oldukça uygun olacaktır. Az yağlı yoğurt peynir ve süt tüketilebilir. Ekmek tüketiminizi sınırlamalı ve dikkat etmelisiniz. Şeker hastalarının yememesi gereken gıdalar doymuş yağ içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Çoğu trans yağ içerdiğinden işlenmiş gıdalardan kaçının. Kolesterolü dengede tutmak için hayvansal proteinleri tüketmelisiniz. Günlük tuz miktarı sınırlı olmalıdır. Bir çay kaşığı kadar tüketmelisiniz. Genel olarak diyabet ve beslenme hastalarının özel bir menü ile beslenmesi gerekmez ancak daha az yemek yemeye dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here