Yerel SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Yerel SEO, Teknikleri bölgenizde bulunan Müşterileriniz ile iletişim kurmanıza kolaylık sağlar.

0
328

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO Nedir?” Hizmet veya ürünlerinizi bulunduğunuz bölge üzerinde müşteri potansiyelinizi bulmak adına yapılan teknik ve çalışmaların kendisine denir. Bu sebeple sunduğunuz hizmeti veya ürünleri ilk etap da Türkiye veya Dünya üzerinde açmak yerine. İstanbul vb şehirler için Yerel SEO teknikleri ve yöntemleri kullanmanız web siteniz açısından kararlı bir ilerleme olacaktır. Standart çalışmalar üzerinde devam ederken ilk etap da Yerel SEO çalışmalarını tercih etmeniz ilerleyen zamanlar da çok daha fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda Yerel SEO yöntemi ve teknikleri ile yaptığınız çalışmalar daha hızlı, aktif ve olumlu sonuçları elde edebilirsiniz.

Yerel SEO çalışmaları sonrasında bu teknikler sizlere, hem daha az vakit harcamanızı ve çok daha az maliyet söz konusu olabilecektir. Türkiye ve Dünya’ya açılmak üzere yapılan çalışmalar ile genel durumda kullanılan kelimeler yerine Yerel olarak ve sıralama almak istediğiniz Bölge üzerinde belirlediğiniz anahtar kelimeler ile kalıcı ve hızlı bir şekilde Google üzerin de sıralamanızı alabilirsiniz. Ancak kapasite olarak sınırlı olan bir işletmenin Yerel SEO tekniklerini tercih ederek çok daha hızlı sonuçlar elde edilebilir. Yanı sıra web siteniz ısrarlı bir şekilde Google üzerinde yükselebilir ve kalıcılık sağlayabilir.

Yerel SEO Teknikleri ve yöntemleri direkt olarak Ulusal veya Global arama motorları üzerin de SEO çalışmaları çok daha farklıdır. Büyük veya ufak çaplı firmalar doğal çalışmaların altında Yerel SEO yöntemleri sürdürebilir. Hizmet verdiğiniz bölgede var olan potansiyel müşterinizi hedef almak standart SEO çalışmaları ile kıyaslamada basit olarak çok daha kaliteli etki sağlayabilir.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Örnek olarak bir Ayakkabı firmasını ele alalım, Ayrıca tam olarak bu yazından sonra aydınlanacak ve olumlu çalışmalar yapabileceksiniz. Çok dikkatli okumanızın faydası olduğunu düşünüyorum. Aksine yanlış ve doğru olmayan sonuçların kendisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tekniklerin etkisi ve kaliteli olması için web sitenizin Google tarafından değerine, geçmişine ve var olan bir çok kriter ile web sitenizin yaşına bağlıdır. Diğer makaleler de bulunan dersleri de göz önünde bulundurursanız şuan için web sitenizin iyi bir şekilde ilerlediğini var sayıyorum. Böylece bu çalışmaların beraberinde kaliteli bir ilerleme kat edeceğinizi düşünüyorum, Konumuza Dönelim.

Örneğin; Bahsi geçen bu Ayakkabı işletmesinin Pendik ilçesin de olduğunu düşünerek anlatacağım. Bu işletme tam olarak Pendik ve Çevresine hizmet vermekte olup, gerekli olan Yere SEO çalışması ise bölgesel olarak Pendik ve çevrelerin de olmalı. İlerde ki dönemler de ve sitenin durumuna göre Global olarak çalışmaların yapılmasına fayda sağlayacaktır. Aksine Ulusal ve Global olarak SEO çalışmaları yapmak masraflı ve ciddi oranlarda vakit alabilir. Ayakkabı kelimesi örneğin 1 Milyon kez Google’da aranırken.

Pendik Ayakkabı kelimesinde 30 bin aranması demek belirlenen bu kelimelerde web sitenizin Google üzerinde daha hızlı ve kolay bir şekilde üst sıralarda listelenmesine kolaylık sağlayacaktır. Bu teknik ve çalışmaların yapıldığını var sayarsak web sitemizin “Pendik Ayakkabı” kelimesinde ilk sıralarda olduğunu düşünerek. Sabit bir müşteri potansiyeli oluşturup hemde diğer yapacağımız SEO çalışmalarınızda hızlı sonuçların kendisini elde edebiliriz. Bu nedenle ilk etap da Bölgesel SEO yöntemleri kullanarak ve çalışmalarınızı sürdürmek web siteniz açısından çok daha hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Yerel SEO yöntemleri ve teknikleri sizlere yardımcı olabilecek web siteleri ve otorite dizinler mevcut. Firma rehberlerine etraflıca bilgi girilerek kayıt olmak web siteniz için kaliteli ve iyi bir çalışma olacağını düşünüyorum. Bu çalışmalar web sitenize, Backlink yani Referans Link dönüşümü olacaktır. Hemde bölgesel olarak arama yapan kişiler tarafına kalıcı ve kolay bir şekilde üst sıralarda listeleniyor olacaksınız. Ayrıca bu belirteceğim yardımcı araçlar kayıt esnasında tam olarak ve kurumsal kimliğinizi yüzde yüz doldurmaya gayret edin. Aksine yetersiz bilgi ile web sitenizin otorite konusunda bir yerlere gelemeyeceğini de aklınıza not edin.

Yerel SEO ve Bölgesel SEO Yardımcı Araçları

  • My Business – Google Haritalar
  • Facebook Sayfaları
  • Yahoo Haritalar
  • Yellow Pages
  • Yelp
  • Foursquare
  • Türkçe Dizinler

Gibi araçlar ile web sitenizin potansiyel müşteriniz ile arasını iyi tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca Yerel SEO çalışmaları için her hangi bir Başlık önerisinde bulunmuyorum. Ancak ürün veya hizmet sayfalarının açıklamasında kesinlikle Yerel SEO için hedeflenen anahtar kelimeleri kullanmanız gerekmektedir.

Kaynak: https://www.seolanse.com/yerel-seo-nedir/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here